Klimatyzacja

Jak dobrać klimatyzację

Zanim zdecydujemy się na zakup , Pierwszą najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest dobór mocy klimatyzatora. Powinna być ona dostosowana do wielkości pomieszczenia w którym ją zainstalujemy, jego przeznaczenia, ilości osób w nim przebywających, nasłonecznienia, a także obecności innych źródeł ciepła (np. telewizor, konsola, komputer ). Ogólnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5 m .

Przy doborze klimatyzatora należy również uwzględnić wielkość okien i ich ekspozycję (np. na południe, wschód, zachód) i liczbę osób przebywających w pomieszczeniu (biura, poczekalnie). Należy wystrzegać się stosowania jednostek o zbyt małej mocy w odniesieniu do wielkości pomieszczenia. Nadmierne oszczędności i tym samym niedobór mocy mogą skutkować tym, że w największe upały klimatyzator nie będzie w stanie obniżyć temperatury w mieszkaniu do komfortowego poziomu. Pamiętajmy, że ostateczny dobór mocy urządzenia zawsze należy do instalatora. Weźmie on pod uwagę wszystkie parametry danego pomieszczenia i dobierze odpowiednią moc klimatyzatora.

 

Jak Wygląda Montaż Klimatyzacji

Montaż urządzenia klimatyzacji w domu, mieszaniu czy biurze przynosi wiele korzyści dla domowników. Nowoczesny klimatyzator służy przede wszystkim do schładzania pomieszczeń latem, ale może też dogrzewać wnętrze zimą działając jak pompa ciepła . Dodatkowo może oczyszczać powietrze nawiewane do wnętrza pomieszczenia. Poprawnie wykonany montaż klimatyzacji zapewni efektywne działanie całego układu na lata .

Najważniejsze pytanie jakie sobie stawiamy , czy montaż klimatyzacji musi wykonać osoba ze specjalnymi uprawnieniami ?

Musi a nawet powinna ! Unia Europejska konsekwentnie prowadzi działania mające na celu ograniczenie emisji substancji, które przyczyniają się do niszczenia warstwy ozonowej oraz wywołujących efekt cieplarniany. Wdrożenie przepisów europejskich do prawa polskiego regulowała Ustawa z dnia 15.05.2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, która została zmieniona ustawą z dnia 12 lipca 2017 r.

Z uwagi na te przepisy montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć a nawet trzeba przeszkolonym instalatorom. Pamiętajmy, że tylko fachowcy, którym przyznano Świadectwo Kwalifikacji F-GAZ w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane mogą napełnić klimatyzator czynnikiem i wykonać próbę szczelności układu. Świadectwo którym okazuje się instalator czy firma instalacyjna można zweryfikować na stronie Urzędu Dozoru Technicznego .

Jak wygląda tzw. prosty Montaż klimatyzacji – jednostka wewnętrzna

Zestaw Klimatyzacji typu split składa się z jednostki zewnętrznej (skraplacz) i jednostki wewnętrznej (parownika), połączonych ze sobą kablami elektrycznymi i przewodami freonowym z czynnikiem chłodniczym. Po ustaleniu miejsca, o wymaganych odstępach pomiędzy urządzeniem a sufitem i podłogą oraz od przeszkód z obu jego boków, a także maksymalną odległość od jednostki zewnętrznej instalujemy wspornik na którym będzie wisieć jednostka . Zanim zamontujemy jednostkę wewnętrzną musimy wykonać w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy około 5-6 cm, przez który wyprowadzimy rury i kable elektryczne łączące obie jednostki, poza budynek. Po tych czynnościach podłączamy przewody freonowe i okablowanie elektrycznego do jednostki wewnętrznej.

Montaż klimatyzacji – jednostka zewnętrzna

Jednostkę zewnętrzną instalujemy poza budynkiem, na elewacji, dachu lub balkonie. Do urządzenia w zależności od miejsca montażu, przykręcamy nóżki czy podstawy, na których będzie się opierało i ustawiamy w docelowym miejscu montażu, zachowując wskazane w instrukcji odległości od przeszkód. Klimatyzator najlepiej postawić w zacienionym miejscu na sztywnej i stabilnej podstawie. Przyłączamy przewody freonowe, czyli dwie rurki o różnych średnicach, owinięte otuliną termiczną. W zależności od potrzeb doginamy je, a następnie skracamy, dostosowując długość przewodu do odległości pomiędzy jednostkami.

Prawidłowy montaż klimatyzacji wymaga odpowietrzenia instalacji freonowej i usunięcia z niej wilgoci oraz sprawdzenia szczelności układu. Czynność tę wykonujemy przy pomocy wakuometru i pompy próżniowej.

Co z kablami i przewodami podczas montażu klimatyzacji?

Jeśli zależy nam na estetyce, kable i rury można ukryć w ścianie. Wiąże się to jednak z większymi wydatkami na montaż klimatyzacji oraz wydłużeniem czasu jego realizacji. Alternatywnym rozwiązanie jest listwa elektroinstalacyjna tzw. korytko. Nie wymaga dodatkowych prac, jest estetycznie wykonane i wystarczy przymocować ją do ściany. Po zakończeniu montażu klimatyzacji przeprowadzane jest próbne uruchomienie , sprawdzane są funkcje urządzenia oraz przeszkolony zostaje ostateczny użytkownik . Użytkownik zostaje także powiadomiony aby nie zapomnieć o regularnych serwisach i utrzymaniu układu w czystości, by klimatyzator nie stał się siedliskiem szkodliwych substancji, które przedostaną się do wnętrza wraz z nawiewanym powietrzem. Czyszczenie klimatyzacji powinno być przeprowadzane regularnie i jest warunkiem utrzymania gwarancji na urządzenie . Zaniedbanie regularnego serwisu klimatyzacji wcześniej czy później doprowadzi do spadku jakości chłodzenia, a w końcu do awarii. Dlatego też raz, dwa razy do roku konieczne jest wykonanie przeglądu/serwisu, który powinien obejmować m.in.: odgrzybienie i oczyszczenie skraplacza i parownika oraz sprawdzenie ciśnień w układzie chłodzenia. Powinna się tym zająć specjalistyczna firma.

 

– jaki rodzaj klimatyzacji wybrać i tu opis

klimatyzacja typu split – zasada działania

Klimatyzacja typu split to w kilku słowach urządzenie składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku. Jednostki wewnętrzne są dopasowywane do preferencji nabywcy, wymagań pomieszczenia czy chociażby warunków panujących w biurze, domu czy np. sklepie. Możemy wybrać spośród wersji ściennych, sufitowych, kanałowych ukrytych czy wyeksponowanych jako część wnętrza. Klimatyzatory split wyróżnia budowa oparta o zaawansowaną technologię inwerterową co jest gwarancją wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii elektrycznej .

Klimatyzator Split – jaki wybrać

Zasadniczo przy doborze klimatyzatora dla klienta pod uwagę jest branych szereg składowych, tj. między innymi umiejscowienie samego budynku/pomieszczenia względem kierunków świata, zyski ciepła oraz wartość pochłaniania ciepła przez ściany, nasłonecznienie czy zyski ciepła od ludzi, oświetlenia czy urządzeń domowych a nawet samej wentylacji.

Zatem przy doborze klimatyzatora split najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej mocy chłodniczej. Zbyt mała jednostka  nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań temperaturowych, przez co może pracować na maksimum swoich możliwości. Skutkuje to krótką żywotnością, a co za tym idzie może powodować wzrost kosztów eksploatacji. Z kolei jednostka dobrana z dużym zapasem niepotrzebnie podnosi koszty zakupu urządzenia oraz jego późniejszego użytkowania. Zatem będzie pracowała nieefektywnie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, czego potrzebujemy?
Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy bez problemu oszacować zapotrzebowanie na moc chłodniczą do naszego pomieszczenia. Aby dokonać wstępnego wyboru klimatyzatora, należy określić jaka jest nasza powierzchnia. Następnie pomnożyć powierzchnię (w metrach) przez 100. Wynik podaje nam konieczną moc chłodniczą klimatyzatora (w watach)np. 50 m2 – 50×100 = 5000 W.  Z tego wynika, że potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodniczej ok. 5,0 kW. Należy pamiętać, że są to obliczenia szacunkowe, a wartość zapotrzebowania na chłód w przeliczeniu na 1 m2 może oscylować między 80-150 W/m2 w zależności od usytuowania pomieszczenia, rodzaju i powierzchni przeszklenia.

Pomocne w doborze mocy klimatyzatora są również dostępne na stronach producentów kalkulatory klimatyzacyjne (programy doboru), które po wypełnieniu wymaganych pól z danymi dotyczącymi naszego domu (oprócz kubatury są to m.in. ilość komputerów i lodówek w pomieszczeniu) oszacują nasze zapotrzebowanie chłodnicze.

Klimatyzatory, a w szczególności klimatyzatory typu split ROTENSO to niezwykle nowoczesne urządzenia, stworzone między innymi po to, by zapewnić relatywnie niskie zużycie prądu. Jak wiemy energia elektryczna w głównej mierze jest zużywana do skutecznego schłodzenia pomieszczenia czy budynku. Najważniejsze parametry poznamy śledząc dokumentację urządzenia. Jednakże sztuka w tym, by przed wyborem urządzenia, jego montażem dokładnie wiedzieć czego potrzebujemy w danym miejscu.

Klimatyzacja typu MultiSplit to doskonała alternatywa dla domów jednorodzinnych która pełni funkcję centralnego systemu chłodzenia , zwłaszcza jeżeli nie ma możliwości wykonania instalacji kanałowej pomieszczeniach z różnych względów . Doskonale nadaje się do większych mieszkań, domów czy biur, w których chcemy klimatyzować wiele pomieszczeń i zyskać ich niezależność .

Jak działa klimatyzacja MultiSplit ?

Klimatyzacja multisplit na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżona do tradycyjnych splitów ponieważ często działa w oparciu o te same lub bardzo zbliżone jednostki klimatyzacyjne. Przy tradycyjnych klimatyzatorach typu split mamy zależność, w której montażowi 1 jednostki urządzenia wewnętrznego odpowiada połączona z nią 1 jednostka urządzenia zewnętrznego. Natomiast klimatyzacja multisplit umożliwia połączenie wielu (nawet kilkudziesięciu, w zależności od producenta i po zastosowaniu odpowiednich rozdzielaczy) jednostek wewnętrznych do 1 jednostki zewnętrznej co jest tak na prawdę największym atutem w momencie kiedy nie mamy miejsca lub zgody na montaż na zewnątrz budynku wielu urządzeń.

Dzięki zastosowaniu rozwiązania – regulacji wydajności jednostki zewnętrznej poprzez zmianę prędkości silnika sprężarki (klimatyzatory inwerterowe) bądź też przy większych jednostkach wyposażenie urządzenia w drugą (szczytową) sprężarkę osiągnięto bardzo dużą elastyczność działania systemu. W praktyce oznacza to, że przy wielu klimatyzatorach (jednostek wewnętrznych) dopuszczalna jest praca zarówno 1 urządzenia w danym momencie jak i wielu urządzeń na pełnej lub ograniczonej mocy. Daje to bardzo duży komfort użytkowania, ponieważ powietrze w wybranych pomieszczeniach schładzamy dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy (włączając w to programowanie w określonych godzinach oraz dniach).

Montaż systemu klimatyzacji multisplit nie różni się bardzo od montażu tradycyjnych splitów. Urządzenia wewnętrzne montuje się dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne splity. Natomiast wszystkie urządzenia wewnętrzne połączone są z jedną jednostką wewnętrzną dlatego każde z połączeń linii miedzianych, którymi przesyłany będzie czynnik chłodniczy do jednostki wewnętrznej prowadzone są oddzielnie lub częściowo wspólnie ale z użyciem w instalacji specjalnych rozdzielaczy. Należy przy tym pamiętać, żeby nie przekroczyć długości linii miedzianych, którymi urządzenia są połączone a także o zachowaniu dopuszczalnej różnicy poziomów pomiędzy urządzeniami wewnętrznymi i jednostką zewnętrzną, tak by mogły one działać poprawnie (maksymalnie dopuszczone odległości każdorazowo podaje producent urządzeń).  W stosunku do systemu centralnej klimatyzacji kanałowej, klimatyzację multisplit cechuje mniejsza ingerencja w konstrukcję budynku. Nie ma potrzeby tak jak w przypadku klimatyzacji centralnej kanałowej, prowadzenia kanałów do przesyłu powietrza, natomiast zamiast kratek nawiewnych na ścianach montowane są jednostki wewnętrzne.

Klimatyzacja multisplit – Elastyczność w doborze urządzeń

Urządzenia wewnętrzne w systemie multisplit można dobierać w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą oraz interesujący nas sposób konstrukcji klimatyzatora. Z jedną jednostką zewnętrzną można łączyć zarówno tradycyjne klimatyzatory naścienne, a także podsufitowe, przypodłogowe czy nawet jednostki kanałowe jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu klimatyzację multisplit można swobodnie dostosować nie tylko do zapotrzebowania na moc chłodniczą ale także na estetykę w konkretnych pomieszczeniach. Przy doborze ze względu na moc chłodniczą również występuje duża elastyczność ponieważ urządzenia dobiera się w taki sposób, żeby suma mocy jednostek wewnętrznych stanowiła od 50% do 130% mocy chłodniczej jednostki zewnętrznej (w bardziej zaawansowanych systemach dolną granicę można obniżyć do 35%).

Na co zwrócić uwagę dobierając urządzenia w systemie multisplit

Obecnie co roku lub raz na dwa lata producenci klimatyzatorów wypuszczają na rynek coraz bardziej ulepszane urządzenia. Począwszy od zmniejszania głośności urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, przez zmniejszenie rozmiarów urządzeń oraz poboru energii elektrycznej. Dlatego też podczas doboru klimatyzacji multisplit warto zwrócić uwagę na konstrukcję wentylatora, która pozwoli zapewnić możliwie największy przepływ powietrza przy utrzymaniu możliwie cichej pracy. Wiele na temat urządzeń dowiemy się jeżeli zapoznamy się z  zamieszczonymi na nich lub w specyfikacji – etykietami energetycznymi. 

Dowiemy się z nich m. in. jak głośno będą pracować urządzenia, ile prądu pobiorą w momencie pracy na nominalnych ustawieniach. Oczywiście można wchodzić także w szczegóły, np. w budowę wentylatora czy wymiennika ciepła, jednak dla zwykłego “Kowalskiego” tego typu wiedza wymaga przebrnięcia przez szczegóły techniczne i sporej ilości materiałów związanych z klimatyzacją, co jest bardzo czasochłonne. Podstawowe parametry, które zawarte są w specyfikacji urządzeń podawanej przez producentów czy też na etykietach energetycznych powinny nam w zupełności wystarczyć, żeby oszacować koszty urządzeń, natomiast szczegółową analizę należy zostawić firmie klimatyzacyjnej, która musi dokonać stosownych obliczeń, żeby dobrać urządzenia możliwie najdokładniej w kierunku pokrycia zapotrzebowania na moc chłodniczą. Przy prostych układach można również samodzielnie oszacować takie zapotrzebowanie, korzystając np. z proponowanych przez nas tabel do obliczania zapotrzebowania na moc chłodniczą dla klimatyzacji typu split.